Press enter to see results or esc to cancel.

Pojištění automobilu je povinné

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla nebo jiným slovem také povinné ručení, ukládá zákon č. 168/1999 Sb. Ten říká, že každé motorové vozidlo, které je provozované na pozemních komunikacích, musí mít sjednané povinné ručení.

Nejdůležitější je zelená karta

Potvrzení o sjednání zákonného pojištění motorových vozidel a jeho zaplacení poskytuje zelená karta. Takzvanou zelenou kartu je nutné mít při jízdě vždy u sebe. A to nejen v České republice, ale i na území dalších států Evropské unie.

Zelená karta je jediný mezinárodně platný doklad o sjednání povinného ručení v Evropě. V případě, že byste při cestě do zahraničí zelenou kartu například ztratili, museli byste si na hranicích sjednat takzvané hraniční pojištění. To funguje jako náhražka povinného ručení vozidla.

Bez povinného ručení hrozí pokuty

V případě, že stále ještě nemáte pro své nové auto vyřízené zákonné pojištění motorových vozidel, měli byste to, co nejrychleji napravit. V opačném případě, vám totiž hrozí pokuta ve výši až 40 000 Kč. V zahraniční mohou být postihy ještě tvrdší.

Touto částkou však poplatky pro neplatiče povinného ručení nekončí. Za každý den bez sjednaného zákonného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí přispět do Garančního fondu v průměru 20 až 300 korun. Pokud si zapomenete při cestě automobilem s sebou vzít zelenou kartu a budete zastaveni policií, potom se připravte na pokutu ve výši až 3000 korun.

Co kryje zákonné pojištění vozidel

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla kryje hlavně škody, které způsobil pojistník někomu jinému při nehodě svým vozem. Je jedno, jestli se jedná o materiální újmu na vozidle poškozeného nebo přímo na jeho zdraví či zdraví ostatních účastníků.

Zákonné pojištění odpovědnosti hradí například újmu na zdraví, ušlý zisk, poškození majetku i odškodnění v případě, že dojde k úmrtí.

Zákonem stanovená minimální výše krytí je 35 milionů korun. Pojišťovny nabízejí v rámci zákonného pojištění motorových vozidel krytí až do výše 150 milionů Kč. Platí rovnice, že čím vyšší je částka, tím vyšší jsou i roční poplatky za pojištění.

Co zákonné pojištění nehradí

Povinné zákonné pojištění odpovědnosti neslouží k náhradě majetkové škody pojistníka, který způsobil nehodu. To znamená, že vaše vozidlo není zákonným pojištěním kryté pro škody, které způsobíte na svém voze.

V případě, že se chcete pojistit i své vozidlo, abyste při vámi zaviněné nehodě získali odškodnění, je nutné sjednat havarijní pojištění. To pokrývá škody způsobené na vašem automobilu při nehodě a také škody způsobené v důsledku vandalismu, krádeže či vlivem přírodních katastrof.

Sjednání během několika minut

Také vás již nebaví obcházet jednotlivé pobočky pojišťoven a zjišťovat, kde si sjednat pojištění odpovědnosti nejlevněji? Nebo již zákonné pojištění vozidla u některého z pojistitelů sjednané máte, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje?

V tom případě můžete vyzkoušet naše online porovnání pojištění odpovědnosti. Stačí, když do formuláře zadáte několik málo údajů o vašem vozidle. Poté vám kalkulačka povinného ručení nalezne ty nejvýhodnější nabídky. Ty budou navíc srovnané od těch nejlevnějších až po nejdražší pro náročné klienty. Z nich si pak již určitě snadno vyberete.

Celý proces sjednání zákonného pojištění vozidla navíc trvá jen malou chvilku a hlavně probíhá z tepla vašeho domova. Během několika minut tak máte pojištění odpovědnosti v klidu sjednané, a hlavně ušetříte nejen čas, ale i peníze.