Sháníte nové autosoučástky? Dejte si pozor na ty falešné a nekvalitní!

Znají to všichni. Na vozidle se občas nebo i často něco porouchá. Před řidičem pak stojí dvě varianty. Jednou z nich je odvézt vozidlo do servisu, kde se o vše postarají. Druhou možností je opatřit si součástky a auto opravit. Zde však hodně lidí narazí.

V poslední době se na českém trhu opět objevují ne zrovna kvalitní součástky na auta. Nově vznikají i stejně „kvalitní“ e-shopy, které je nabízejí. Problémem však je, že se jedná zejména o výřezové díly. Jednoduše řečeno, díly získané z vozů, jenž byly při nehodě poškozené tak, že už nešly opravit. Možná, že pro staré škodovky nebo felicie jsou dostačující. Dát je ale do úplně nového auta, rovná se začátek konce.

Hazard se zdravím i podpora trestné činnosti

Kromě toho se může zákazník stále častěji setkat s tím, že mu bude nabídnut třeba, na první pohled, ojetý automobil. Ten však ve skutečnosti již vozidlem dávno není, neboť byl sestaven z různých částí jiných aut. Ty pak byly svařené dohromady a přelakované tak, aby nebylo nic poznat. Při koupi takového vozu pak zájemce riskuje své zdraví i zdraví ostatních, když se s ním posléze pouští na silnici. Kromě toho však i nevědomě a dobrovolně podporuje trestnou činnost. Velké množství součástek se získává zejména z kradených aut.

Samostatným problémem je pak nákup levných a zároveň nekvalitně vyrobených autodílů z různých asijských zemí. Počet padělaných či jinak nekvalitních výrobků u nás tak stoupá až k patnácti procentům.

Které díly jsou nejrizikovější

 • zapalovací svíčky
 • olejové či vzduchové filtry
 • brzdové destičky
 • rozvody
 • části karosérií

Kde a jak vybírat

Při výběru jednotlivých dílů je proto dobré spíše než na cenu, zaměřit se hlavně na kvalitu výrobku. Úplně ideální je najít si výrobce zvolené součástky a pak na internetu hledat reference. V případě, že žádné nejsou, není od věci na některém z diskuzních fór založit úplně nové vlákno. Další možností je optat se známých a nebo se poradit přímo s prodejcem vozu.

 • Autodíly CARDO
 • PM-AUTODÍLY
 • Autoteimer
 • Auto Kelly
 • Pema AUTODÍLY
 • Autodíly Rall a další

Trochu těžší je situace v případě koupi ojetého vozidla. Zde totiž běžný uživatel pravděpodobně nezjistí, že je sestaveno z částí jiných aut. A to dokud nedojde k nějakému problému. Proto není od věci vyzkoušet některou z firem, která se na prověření vozidel zaměřuje. Mezi nejznámější patří například Cebia, VinCheck nebo Car Detect. Jen potom si totiž řidič užije jízdu bez rizika.

Pokud si i tak nejste jisti svými autosoučástkami, můžete udělat ještě jednu věc. Najít si na našem porovnání dobrou pojišťovnu a řádně se pojistit. Zvýšit například pojistný limit povinného ručení či sjednat dalších připojištění.