Jak cestovat se psem v autě po Česku i do zahraničí – velký manuál

Mnoho pejskařů dopravní předpisy příliš neřeší, svého čtyřnohého miláčka jednoduše posadí na sedadlo spolujezdce a šlápnou na plyn. Mnoho z nich si však neuvědomuje, že mohou nejen snadno dostat pokutu, ale celá jízda může skončit podstatně hůře.

Silniční zákon říká, že při přepravě psa musí řidič dodržet dvě kritéria. Za prvé musí zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete a za druhé ho zabezpečit tak, aby neohrožovalo ostatní osoby v motorovém vozidle. Nicméně, dál již legislativa neřeší, jakým způsobem se má zajištění psa v autě provést, a často při kontrole jen záleží na konkréním policistovi, co promine, a za co již udělí pokutu.

Zákony mluví nejasně

Běžnou praxí je tedy umístit zvíře na klín, nebo pod nohy spolujezdce, což se všeobecně považuje za dostačující. Horší případ však nastane, je-li řidič se svým psím miláčkem ve vozidle sám. V tomto případě, již je nutné psa důkladně zabezpečit, jinak by se dotyčný pravděpodobně pokutě již nevyhnul. Navíc, nejde jen o peněžní penalizaci a ztrátu bodů. Volně pohybující se pes v autě, ač je normálně klidný a poslušný, může snadno způsobit dopravní nehodu. Při případném nárazu pak zvíře může vylétnout předním oknem ven a přitom vážně zraní ostatní pasažéry.

Nejčastější způsoby, jak psa převážet

Z tohoto důvodu je mnohem lepší psa před jízdou řádně zabezpečit, než poté riskovat vysoké pokuty, nebo i vážná zranění. Vhodných způsobů zajištění zvířete v autě je přitom několik.

Postroj na pás

Jedná se o relativně bezpečný a navíc velmi levný způsob přepravy. Výhodou také je, že na kšíry si velmi rychle zvykne i malé štěně. Kvalitní postroje se pak dají používat nejen při jízdě autem, ale třeba i při běžném venčení, nebo při pobytu na cvičáku. K postroji patří ještě silný pás, který se připne ke klasickému bezpečnostnímu pásu ve vozidle, čímž se zvíře zajistí. Cena je velmi nízká, a levnější postroje se dají pořídit již kolem 500 Kč.

Síť či mříž do auta

Zatímco u menších psů si majitel bohatě vystačí s postrojem nebo s dekou, větší plemena je nutné převážet jedině v zavazadlovém prostoru. Oba typy zábran nedovolí zvířeti, aby se dostalo do přední části vozidla a obtěžovalo posádku. Na druhou stranu se ale pes může volně pohybovat, což pro něj při nehodě může skončit fatálně. Podle některých zkoušek, navíc síť, nemusí při nárazu těžšího psa vydržet. Vyplatí se tedy spíše kovová mříž, jejíž ceny se pohybují od 1000 Kč až do 20 000 Kč.

Psí autosedačka

Tomuto zařízení se také někdy říká ochranné lůžko, a to proto, že slouží hlavně k ochraně samotné autosedačky před ušpiněním. Pořízení taktéž nevyjde příliš draho, levnější typy se dají sehnat již za 600 Kč. Při samotném střetu s jiným vozidlem je však její hodnota sporná, a proto se vyplatí kombinovat autosedačku s mříží nebo sítí.

Přepravní box

Elegantním a vhodným řešením, jak psa i majitele při jízdě ochránit, je nákup přepravního boxu, který se dá pořídit od 1 500 korun. Jeho výhodou je především to, že nejen, že zvířeti zabrání pohybovat se po kabině, ale navíc čtyřnohý miláček nemůže ani umazat sedadlo pod přepravkou.

Přívěsný vozík

Jednou z nejdražších variant přepravy zvířat je pořízení přívěsného vozíku. Tato varianta se používá hlavně při převozu větších plemen a vyjde také dost draze, v průměru 100 000 Kč. Výhodou je bezpečnost a také to, že zvíře nemůže nijak poškodit interiér vozidla, případně se v něm může převážet i více psů. Motoristé by taktéž neměli zapomínat na nákup kvalitního tažného zařízení, bez kterého se v tomto případě přepravy zkrátka neobejdou.

Cestování se psem autem do ciziny

Jízda autem se čtyřnohým miláček po Česku po splnění kritérií, není nic složitého. Horší je to však při cestování do zahraničí. Ve většině evropských destinací, kam na dovolenou lidé míří, jsou naštěstí předpisy podobné, i tak je ale nutné, dá si pozor.

Majitel by především neměl zapomenout na potvrzení od veterináře o tom, že je pes zdravý, které nesmí být starší než tři dny. Zároveň je nutné mít psí pas v cizině neustále u sebe. Zejména v Chorvatsku jsou celníci při kontrolách zvířat velmi důslední. Pozor je potřeba dát i na pravidelné přestávky, a především na teplotu ve vozidle, neboť pes může být brzy dehydratovaný. Aby celou cestu prožil klidněji, je také možné veterináře požádat o léky na uklidnění, klasický kinderyl se nedoporučuje.

Na závěr není špatné připomenout, že většinu případných rizik může majitel psa eliminovat sjednáním cestovního pojištění pro zvíře do zahraničí. Pořídit se dá pomocí online srovnání pojištění do zahraničí velmi rychle a za výhodné ceny, a navíc bude po celou dobu pobytu v cizině nejen pána, ale i jeho čtyřnohého přítele spolehlivě krýt.