Generali Pojišťovna: Podvodníci jsou nepoučitelní

I v roce 2020 pojistných podvodů přibývá. Podvodníci jsou nepoučitelní. „Z našich statistik vyplývá, že pojistných podvodů je opět o něco více než před rokem,“ komentuje vývoj odhalených pojistných podvodů tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Zatímco předloni prokázali detektivové pojišťovny Generali 84 případů, vloni jejich počet vrostl na 88. Objem pojistných podvodů meziročně mírně klesl z necelých 51 milionů korun na téměř 49 milionů korun. „Podvody jsou častější, ale v menším objemu,“ doplňuje Jiří Cívka.

Celkový účet však může být výrazně vyšší. Řada případů je totiž i nadále v šetření. Prim hrají podvody v pojištění osob. Je jich 4x více než před rokem. Pokusem o pojistný podvod se pachatelé vystavují riziku trestního stíhání. V případě prokázání pak trestu nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.

Téměř polovina pojistných podvodů za více než 23 milionů korun připadla loni na podvodníky z Prahy. „Čistý štít si naopak zachovaly kraje Plzeňský a Královéhradecký,“ dodává Jiří Cívka. Královéhradecký kraj přitom ještě předloni zaujímal třetí příčku v republikovém srovnání s pojistnými podvody za více než 2,5 milionu korun.

Dominují podvody v pojištění osob

„Největší objem odhalených pojistných podvodů připadá na pojištění osob. Meziročně vzrostly čtyřikrát,“ popisuje trend loňského roku Jiří Cívka z pojišťovny Generali. Z roku na rok se navíc téměř zdvojnásobil objem podvodů v pojištění motorových vozidel. Nejvíce v případě fingovaných odcizení vozu.

Příležitost dělá podvodníka

Lidé si často neuvědomují, že pojistná událost je považována za podvodnou i tehdy, když se podvodné jednání vztahuje pouze na část pojistného plnění.

To je typické především právě pro oportunistické podvody. Detektivové na ně nejčastěji narážejí v oblasti pojištění motorových vozidel. Obecně jsou oportunistické podvody frekventovanější a škoda se obvykle pohybuje maximálně v řádu desítek tisíc korun. Princip se takřka vždy opakuje.

„Spouštěčem bývá zpravidla reálná škoda, kterou se pachatelé snaží uměle navýšit tak, aby se obohatili,“ uzavírá Jiří Cívka z pojišťovny Generali.

Pokus o pojistný podvod je obecně vnímán jako méně společensky nebezpečné jednání než například zpronevěra. Pachatelé pojistných podvodů si však často neuvědomují, že se jedná o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let.

„Ukradené“ auto prodal na náhradní díly

Trestnímu stíhání čelí muž z Chomutovska, který v červnu loňského roku nahlásil krádež svého osobního vozu Škoda Octavia. Policisté, kteří dostali oznámení stejně jako pojišťovna, vyšetřováním zjistili, že ve skutečnosti vozidlo nebylo odcizeno, ale prodáno na náhradní díly s vědomím a souhlasem pojištěného.

„Zraněný“ kulturista

Muž nahlásil poranění krční páteře, ke kterému mělo dojít při pádu na kolečkových bruslích. V průběhu šetření pojistné události však vyšlo najevo, že dotyčný v době léčení úrazu aktivně sportoval. Již po třech hodinách po ošetření lékařem posiloval a neměl nijak fixovaný krk, jak bylo lékařem předepsáno.

„Poškozený“ notebook

Jiný muž údajně svou neopatrností vrazil do ženy, které měl v důsledku nárazu vypadnout z ruky značkový notebook, který se měl poškodit. Během šetření se však ukázalo, že doklady o koupi a provedení opravy byly padělané.

Oba aktéři vymyšlenou pojistnou událost zároveň uplatnili i u dalších pojistitelů. V čestném prohlášení navíc uvedli, že mezi nimi neexistuje žádný vztah, přitom spolu žili jako druh a družka ve společné domácnosti.